Rozhovor s Janou Macháčovou

Jana Macháčová (1996), členka Triatlonové akademie Plzeň, se právě zúčastnila soustředění TAP v Benidormu ve Španělsku.

 

Jana je reprezentantka České republiky v kategorii do 23let  a podělila se s námi o své dojmy a vize do budoucna. Jana je opravdový světoběžník. Již v 15ti letech odešla za studiem  do francouzského Avignonu, kde zároveň i úspěšně odmaturovala.

 

TAP: Jano, jaké je to maturovat ve Francii ?

JM: Je to oproti české maturitě dosti obtížné. Ve Francii se skládá maturita ze všech předmětů včetně francouzského a anglického jazyka. Musela jsem se hodně učit, ale dala jsem to.

TAP: Co bylo dál?

JM: Následovaly přijímačky na Leeds University, kde mě lákala možnost trénovat ve speciálním triatlonovém programu, jehož tvářemi jsou Alistair a Jonathan Brownlee.

TAP: Jakou sis vybrala aprobaci?

JM: Japonštinu a francouzský jazyk. Studium je v Anglii velmi náročné a obsáhlé. Mezi profesory jsou absolutní světové špičky. Již v prvním ročníku jsem se však vzdala studia francouzského jazyka a nyní se soustředím pouze na japonštinu.

Vloni jsem celý rok strávila v Japonsku na povinné praxi na prestižní universitě Doshisha. Nebylo to psychicky  úplně lehké. Hlavně mi dávala zabrat  vždyne úplně čitelná nátura Japonců. Chyběla mi tam evropská kultura, zvyky i rodina. V triatlonu to však bylo příjemné zpestření a mohla jsem se účastnit i soustředění reprezentačního teamu Japonska.

TAP: Zúčastnila ses i nějakých závodů na asijském kontinentě?

JM: Ano jela jsem Asijské kontinentální poháry, díky kterým jsem se dostala v r. 2017 až na průběžné 109. místo v řebříčku ITU. (Taiwan 5., Osaka 7. a Gamagori 10.místo).

TAP: S jakým výkonem jsi v uplynulé sezóně byla nejvíce spokojená?

JM: Zřejmě s 8. místem na ME „třiadvacítek“ v Maďarsku. Bylo opravdu vedro, což mi vyhovuje. Škoda, že jsem v druhém okruhu běhu asi 500m před cílem uklouzla a to mě stálo 1-2 pozice. Naopak očistcem jsem si prošla v chladu a dešti na MS K23 v Rotterdamu. Měla jsem tam tak zmrzlé ruce, že jsem vůbec nemohla přehazovat…

TAP: Jak jsi na tom po zdravotní stránce?

JM: Na přelomu listopadu a prosince mě bolelo v koleni. Šlo o přetížení a možná i počáteční zánět ITB povázky. (ITB friction syndrome). Nyní je to již v pořádku a mohu od ledna trénovat na 100%. V prosinci jsem byla na 3týdenním soustředění na Novém Zélandě, kde jsem na běhu byla omezena na základní vytrvalost a AEP.

TAP: Jaké máš cíle pro letošní sezónu?

JM: V letošním roce se chystám na závody SP, ME K23 a MS K23. V květnu se musím zúčastnit UK University Championships a pak se již budu soustředit na závody SP s cílem kvalifikovat se na OH.